Jump to content
Doğa Takvimi

Doğa Takvimi

Zemheri ayazından, abrilin 5’I, Mart dokuzuna…

Bulutların şekli, gece koyunların başını havaya kaldırması ya da kavak ağacının yapraklarını tepeden dökmeye başlamasının neyi işaret ettiğine...

Gökyüzündeki ay ve yıldızların Anadolu’da farklı yörelerde nasıl yorumlandığına...

Hıdırellez, cemre gibi havanın döndüğü zamanların nasıl kutlandığına...

Yaban hayatla ilgili bilmeniz gerekenlere...

Apartman bahçecilerine tavsiyelerden, hangi ayda hangi kuşların görülebileceğine, hangi balığın zamanı olduğuna...

Ayrıca Hesiodos’un takviminden yerel takvime merak ettiğiniz her şey...

NTVRadyo’da Doğa Takvimi 3’üncü yılına girdi. Anadolu’daki tecrübeyi gün gün aktarıyor, ayrıca güncel hayattan notlar, araştırmalar ve uzmanların açıklamalarıyla, doğaya dair kitap ve makalelerden paragraflar eklemeye de özen gösteriyoruz.

Doğal hayatın korunması ve sağlıklı beslenme Doğa Takvimi'nin öncelikli konusu. Ayrıca o günlerde çevrenizde görebileceğiniz kuşların sesi, mevsiminde ve bulunduğunuz yörede üretilen sebze-meyve yemenin önemine ilişkin notlar... Dünya Yaban Hayatı gününden Anadolu’da koyun kırkma gününe, Dünya Tuvalet Günü’nden Yoga Günü’ne doğayla bağlantılı tüm günler de Doğa Takvimi’nde.

Doğa Takvimi'ne 2 yıl önce başladık. WWF Doğal Hayatı Koruma Vakfı, Buğday Derneği, TEMA Vakfı başta olmak üzere doğa örgütlerinden, gözlemcilerden, onların araştırmaları ve açıklamalarından yararlanarak hazırladık 2018 ve 2019 takvimlerini. Çevrecilerden, Anadolu halk takvimine ilişkin kayıtlardan, Ergün Veren'in notlarından ilham aldık, ama özellikle başlarken ve ilk yıl görüşleriyle önemli katkı sunan, teşvik eden Defne Koryürek’e teşekkürü borç biliriz.

1 Temmuz 2020
0 min /
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.