Jump to content

2 dirhem 1 çekirdek: Keçiboynuzu

Bir tutam tarih biraz da tarif

Play
4 min / Published

Aylin Öney Tan bugün unutulmaması gereken bir lezzet olarak keçiboynuzunu anlatıyor. Harnup pekmezi ya da çekirdeklerinin yapısı nedeniyle dondurma yapımından ayakkabıcılığa, sanayiden fotoğrafçılığa pek çok alanda kıvam artırıcı olarak kullanıldığını söylüyor. Harnup, İbranice ve Arapça'da mücevhercilikte "ayar" anlamındaki "karat" kelimesinin kökeni. Keçiboynuzu çekirdeği, dünyadaki tüm keçiboynuzu çekirdeklerinin aynı ağırlıkta ve büyüklükte olduğu iddiasıyla, zamanında altın, mücevher tartmakta kullanılan bir ağırlık birimiymiş. Çünkü nemden, sıcak ya da soğuktan etkilenmiyor, hacmi değişmiyor. Hatta "2 dirhem 1 çekirdek" sözü de buradan çıkmış. 4 keçiboynuzu çekirdeği 1 dirhem, 8 keçiboynuzu çekirdeği 2 dirhem ediyor. İtibarlı kişilere 1 fazla çekirdek konurmuş: Yani 2 dirhem, 1 çekirdek! Aylin Öney Tan bu bilgiyi verdikten sonra, merak edip araştırdığını söylüyor ve Zürih Üniversitesi'nde bu iddia doğrultusunda keçiboynuzu çekirdeklerine ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarını anlatıyor.

Show notes

Aylin Öney Tan bu programda yemekleri, yemek kültürünü tarihiyle ve tariflerle anlatıyor.
Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

Acı, tatlı, mayhoş
A podcast by NTVRadyo
Günlük yemek ve yemek tarihi / kültürü programı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.