Jump to content

Demirbaş Şarl'ın gözdesi lahana sarması

Aylin Öney Tan'la yemek

Play
5 min / Published

Acı Tatlı Mayhoş'ta bu hafta konumuz lahana. Yıl: 1709'a gidiyoruz. Aylin Öney Tan, İsveç Kralı XII. Charles'ın Moskova'ya yürümeye kalkışıp hezimete uğrayışını ve yaralı halde Osmanlı toprağı Bender'e sığınmasıyla başlıyor. Sultan 3. Ahmet, Kral'ın "münasip surette misafir edilmesini", maiyetine de yiyecek sağlanmasını buyuruyor. Ve tüm yiyeceklerin, hazineden alınması talimatı nedeniyle Kral "Karl"ın adı "Demirbaş Şarl" kalıyor. Kral sonunda İsveç'e varamadan ölüyor. Peki lahana sarması, Osmanlı'dan İsveç'e nasıl gitti? Bugün orada nasıl ırkçılık karşıtlığının, barışın simgesi haline geldi? Devamı yarın. İyi dinlemeler

 

  • ntvradyo
  • radyo
  • acıtatlımayhoş
  • lahana
Show notes

Aylin Öney Tan bu programda yemekleri, yemek kültürünü tarihiyle ve tariflerle anlatıyor.
Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

 

AYLİN1.jpg

Acı, tatlı, mayhoş
A podcast by NTVRadyo
Günlük yemek ve yemek tarihi / kültürü programı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.