Jump to content

DİNLE Yoga 11 - Durmak ve niyet

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
28 min / Published
By Sengül Dağdeviren

Sengül Dağdeviren bugünkü Yoga Dersleri'nde "niyet" kavramının yoga, meditasyon, pozitif psikoloji ve esenlik çalışmaları ile ilişkisini anlatıyor.

Bir şeye başlamadan önce “durabilmeyi” ifade eden "niyet" her ne kadar “amaç” sözcüğüne daha yakınmış gibi görünse de yoga ve meditasyon pratiklerinde telkin edilen, deneyimlenen “an” da olmanın bir yolu aslında. Peki nerede, nasıl işimize yarar? Niyet etmenin (inançla ilgili olanlar dışında) ne bir formu ne de kısıtlaması var. Tek kuralı eğer sözcüklere dökülüyorsa pozitif bir dille ifade edilmesi. Yani “…malı, …mamalı” gibi ifadeler yerine “izin veriyorum, yeni bir şey deniyorum” gibi bir niyetle başlamak tercih edilebilir. Ruhsal sağlıkta nelerin problem olduğuna değil nelerin kişiyi iyi hissettirdiğine odaklanan göreli yeni bir alt alan olan pozitif psikoloji ve ondan beslenen esenlik (well-being) çalışmaları bu bağlamda ilişkili görünüyor. Esenlik bir beceri dolayısıyla öğrenilebilir, Dünya Sağlık Örgütü ve UNESCO’nun önderliğini yaptığı yaşam becerileri eğitimi tam da bu nedenle kritik bir rol üstleniyor. Yoga, meditasyon, bilinçli farkındalık gibi çalışmaların örgün eğitime entegrasyonu da bu bağlamda düşük maliyetli bir alternatif olarak öne çıkıyor.

Show notes

SENGÜL DAĞDEVİREN KİM?
Bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı. Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor.

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.