Jump to content

DİNLE Yoga 15 - Akış ve araştırmalar

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
24 min / Published

Akış, yani bir anlamda dikkatimiz dağılmadan bir işi yaparken onunla bütünleşebilmek kavramının arkasındaki araştırmalar neler; bu kavramın esenlikle ve yoga, meditasyonla ilişkileri konusunda ne biliyoruz; bu bölümde bu konuları ele alıyoruz.
1990’ların ortalarından bu yana yapılan birçok çalışma birden fazla işi aynı anda yapmaya çalışmanın hem verimliliği hem de kişinin esenliğini olumsuz etkilediğine işaret ediyor. Bunun arkasında da temel olarak insan zihninin ve beyninin zorlu görevleri aynı anda yapmaya uygun olmaması yatıyor. Multitasking’in bir açıdan zıddı olan akış ise “…sadece ama sadece bir şey yaparken onunla kalmak; zamanın akıp gittiğini fark etmemek, her hareketin ve düşüncenin sanki caz müziği yapıyor gibi bir öncekini takip etmesi; bir bütün olarak orada o an’da olmak, bu sayede becerilerin en uç noktada kullanılması” anlamına geliyor. Yoga, meditasyonla ilişkisi tam da bu noktada ortaya çıkarken, yogada akış denilen ve nefesle koordineli birbiri ardından uyumlu bir şekilde yapılan pratikler anlamına gelen Vinyasa pratiğinin böyle bir deneyime dönüşebilmesinde ise sevdiğiniz, güvendiğiniz bir hoca ile pratik yapmanın farkı olabilir.
Bu bölümde yapılan pratikler: Tadasana – Urdhva Hastasana – Uttanasana – Ardha Uttanasana – Uttanasana - Urdhva Hastasana -Tadasana Akışı.

  • yoga
  • dinle
  • yogadersleri
  • SengülDağdeviren
  • ntvradyo
  • akış
Show notes

SENGÜL DAĞDEVİREN KİM?
Bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı. Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor.

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.