Jump to content

DİNLE Yoga 16 - Sigara bırakma pratiği

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
26 min / Published

Sengül Dağdeviren bugün göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Elif Altuğ ile mindfulness (bilinçli farkındalık) pratiklerini kendi alanında nasıl kullandığını, bütüncül tıp konusunu konuştu.
Aynı zamanda Sigarayı Bırakma Ünitesi kurucusu ve sorumlusu olan Dr. Elif Aktuğ motivasyonel görüşme ve bilinçli farkındalık pratiklerinin bu alandaki etkisini, bütüncül tıbbın nüfustaki yaşlanmayla birlikte artan önemini anlattı; beden farkındalığının hasta-doktor ilişkisine etkisine, sigara kullananların bilinçli farkındalıktan nasıl yararlandığına örnekler verdi.
Günün yoga pratikleri: Sandalyede geriye eğilme + Balasana (çocuk pozu) + Nefesle Eş Zamanlı Kol Hareketi.

2100009059_DNLE-YOGA.jpg.9000b280cbe460ef9f94db3b3e948179.jpg

  • yoga
  • dinle
  • yogadersleri
  • SengülDağdeviren
  • ntvradyo
  • mindfulness
Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.