Jump to content

DİNLE Yoga 18 - İkigai, yaşamın amacı, niyet, mutluluk

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
22 min / Published

Yeni yıla girerken “amaç sahibi olmanın” yaşamımıza olumlu etkileri neler? İKİGAİ ve bilimsel çalışmalar ne diyor? 2021 için pratik önerileri
Japonya doğumda en uzun sağlıklı yaşam beklentisinin olduğu ülkelerden biri. Japon kültüründeki İKİGAİ kavramı “yaşam nedeni”nin ne olduğuna dair bir fikir verirken, genellikle sağlıklı uzun yaşamın sırrı olarak görülüyor. Prof.Dr. Davidson ve Center For Healthy Minds çalışmaları ise "öğrenilebilir esenlik" becerisinin dört temel dayanağından birinin “amaç / niyet sahibi olma becerisi” olduğunu gösteriyor. Kendi temel değerlerimiz ve motivasyonumuz hakkında net bir fikir sahibi olmak ve bunları günlük yaşamımızda uygulayabilmek anlamına gelen bu beceriyi de tüm diğer zihin çalışmaları gibi öğrenmek mümkün.
Ve NTVRadyo'da dokuz aylık yoga yolculuğumuzdan 2021'de uygulayabileceğiniz egzersiz önerileri.
İyi dinlemeler

2100009059_DNLE-YOGA.jpg.9000b280cbe460ef9f94db3b3e948179.jpg

  • yoga
  • dinle
  • yogadersleri
  • SengülDağdeviren
  • ntvradyo
  • niyet
  • amaç
  • yaşamınamacı
  • ikigai
Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.