Jump to content

DİNLE Yoga 19 - Yaşam amacının farkında olmak!

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
23 min / Published

Yaşamda amaç ve niyetimizin farkında olmak ne demek?
Esenlik becerisinin temel dört ayağından biri olan yaşamda amaç, niyet, değer ve motivasyonumuzun farkında olmak için neler yapabiliriz? Bilimsel çalışmalar neler söylüyor, ne gibi örnekler verebiliriz. Rutinleri ritüellere çevirmek mi kastettiğimiz? İçsel ve dışsal motivasyonun esenliğimiz üzerindeki etkileri farklı mı?
Sengül Dağdeviren tüm bu sorulara pratik bir bakış açısıyla kısa yanıtlar verirken, bir de becerimizi geliştirecek oyun paylaşıyor.
Bölüm pratikleri: Ayakta, destekli - Bacak arkası ve önü germe çalışmaları.
İyi dinlemeler

2100009059_DNLE-YOGA.jpg.9000b280cbe460ef9f94db3b3e948179.jpg

  • yoga
  • dinle
  • yogadersleri
  • SengülDağdeviren
  • ntvradyo
  • niyet
  • amaç
  • yaşamınamacı
Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.