Jump to content

DİNLE Yoga 20 - Omurgamızın sınırını öğreniyoruz

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
26 min / Published
By Sengül Dağdeviren

Bedenimizin sınırlarını bilmek ve iyilik hali
Sengül Dağdeviren'le Dinle - Yoga Dersleri'nde bu bölümde Yin Yoga perspektifinde anatomi serisine başlıyoruz. İlk bölümde omurgaya bakıyoruz.
Yin Yoga perspektifi, daha derinde olanı etkilemeyi, yargısız bir tavırla yüzeyde görünür olmayanı görmeyi ve zihinde olanın ortaya çıkmasına izin vermeyi önemsiyor. Anatomi ise vücudun yapısını inceleyen bilim dalı. Peki ne işimize yarayacak bu bilgiler? Günlük yaşamda işimize yarayacak; göz önünde olmayan ama vücudumuza dair aşinalık kazanmak üzere paylaşılan bilgilerin yoganın yol açtığı farkındalığını beslemesini istiyoruz. Çünkü anatomik özelliklerimizin farkında olmak ve yumuşak sınırımızda öğrendiğimiz dengeleyici hareketlere aşinalık kazanmak, beden farkındalığını arttırır ve iyilik halimize destek olur.
Bu bölümün pratikleri: Boyun - Pawanmuktasanaları
İyi dinlemeler

2100009059_DNLE-YOGA.jpg.9000b280cbe460ef9f94db3b3e948179.jpg

Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.