Jump to content

Dinle - Yoga 31 / İyimserliğin etkileri

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
21 min / Published

Bugün pozitif yani olumlu düşünmenin sağlık üzerine etkilerine dair araştırmalara bakıyoruz.
Amerikan Psikoloji Birliği çevrimiçi psikolojik terimler sözlüğünde “iyimserlik” tanımı olarak “umut sahibi olmak / ümitlilik: İyi şeyler olacağı ve kişilerin dileklerinin veya amaçlarının nihayetinde gerçekleşeceğine dair tavır. İyimserler ya şans eseri ya da azim ve çaba ile pozitif sonuçlar olacağını öngören ve arzuladıkları amaçlara ulaşacakları konusunda kendilerine güvenen kişilerdir” denilmiş. Bu alanda öncü araştırmacılardan Michael Scheier de “İyimserler basitçe Pollyannacılık oynamıyorlar, durumu iyileştirmek için problemleri çözüyorlar” diyor. An’da olana yargısız dikkat becerisi, pozitif düşünmeye bir başlangıç sayılabilir.
Bugünün pratiği: Sesler ve Düşünceler Meditasyonu

Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.