Jump to content

Hayvan Dostu İletişim - Prof.Dr. Barika Göncü

Prof.Dr. Barika Göncü

Play
20 min / Published

Bilgi üniversitesi, hayvan dostu iletişim kılavuzu hazırladı. Bu ne demek? Hayvanlardan bahsederken kullanılan dili gözden geçirmek, onları da birey olarak kabul etmek demek. Haberlerde ya da günlük iletişimde "telef oldu" yerine "can verdi", "itlaf edildi" yerine "öldürüldü" ifadelerini kullanmak, görece güzel insanı kelebeğe, çirkin insanı domuza benzetmemek öneriler arasında. Kılavuz gazetecilik, halkla ilişkiler, reklam, TV ve eğlence sektörlerinde çalışan profesyonellere, insan dışındaki diğer tüm türlerin adil, dürüst ve saygılı bir şekilde nasıl anlatılacağı ve temsil edileceği konusunda rehberlik etmeyi amaçlıyor. Kılavuzu hazırlayan ekipten Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Barika Göncü anlatıyor.


 

Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Doğa Konuşmaları
A podcast by NTVRadyo
Sürdürülebilir ve doğayla uyumlu bir yaşam için
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.