Jump to content

İlk pasta tarifi 1655’ten

Aylin Öney Tan'la bir tutam tarih biraz da tarif

Play
3 min / Published

İlk basılı düğün pastası tarifi 1655 tarihli, aslında “Branbury keki” olarak bilinen bir kek hamuru. Kuru meyveler, baharatlar ve şeker, uzak diyarlardan gelen pahalı malzemeler. Bu yüzden önemli günlerde, Noel yortularında ve elbette düğünlerde bu pahalı malzemelerin kullanıldığı kekler bir anlamda güç ve zenginlik gösterisi oluyor.
Prens Charles, Galler bölgesine Noel zamanı yaptığı bir ziyarette, yerel pazarda, o zaman 74 yaşında olan Etta Richardson’dan bir Noel keki alıyor ve tadına inanamıyor, hayatımda yediğim en iyi kek, diyor. Camilla ile evlenirken de bu kekten sipariş ediyor.

Aylin Öney Tan’la Acı Tatlı Mayhoş.
İyi dinlemeler

 

Show notes

Aylin Öney Tan bu programda yemekleri, yemek kültürünü tarihiyle ve tariflerle anlatıyor.
Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

 

aylin12.jpg.b1d68139df9b07d3651c19adf94d8099.jpg

 

Acı, tatlı, mayhoş
A podcast by NTVRadyo
Günlük yemek ve yemek tarihi / kültürü programı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.