Jump to content

Kutlama yemeklerinde nohut

Bir tutam tarih biraz da tarif

Play
5 min / Published

Aylin Öney Tan nohut anlatmaya devam ediyor. Yaklaşık 10 yıl önce Sagalassos kazısında çalışırken oradaki antik dönem yiyecekleriyle, yakındaki Ağlasun kasabasındaki yiyeceklerin karşılaştırmasını yaptıklarından bahsediyor. O zaman 93 yaşında olan Zeynep Tunç'un "Yukarı Bodrum'un orada yetişen nohut iyidir. Helva gibi olur, tez pişer" dediğini söylüyor. Yukarı Bodrum dediği, Sagalassos antik kenti.

Ve buradan kutlama yemeklerinde nohutun yerini anlatıyor. Bazı bölgelerde düğün yemeği olarak keşkeke katılır, bazı yerlerde düğün yemeği etli nohut olur, Kuzey Ege'de ise "üç kardeş" adıyla, aynı kapta nohut, keşkek ve pilav yan yana verilir. Üçü bir arada yenirken de şöyle bir mani söylenir: "Üçün kerameti, vehameti ve selameti adına! Keşkek pilava yatak olsun, nohut hepsine katık olsun! Bereketi içindedir, yiyene selam olsun!"

Ve Osmanlı Sarayı'nda nohutlu pilava gerçek altın konduğunu anlatıyor. Kaşığına altın gelen, "diş kirası" diye o altını alırmış. İyi dinlemeler

Show notes

Aylin Öney Tan bu programda yemekleri, yemek kültürünü tarihiyle ve tariflerle anlatıyor.
Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

Acı, tatlı, mayhoş
A podcast by NTVRadyo
Günlük yemek ve yemek tarihi / kültürü programı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.