Jump to content

Pastalardaki mesaj

Aylin Öney Tan'la bir tutam tarih biraz da tarif

Play
3 min / Published

Düğün pastaları aynı zamanda bir mesaj verme ortamı. Prens William ile Kate Middleton evlenirken düğün pastasında adeta destan gibi mesajlar verilmiş. Üniversitede sanat tarihi okuyan Kate floriografi yani çiçeklerin anlamı ve sembolizmi konusunda oldukça bilgiliymiş. Peki Harry ile Megan’ın pastası nasılmış? Onlarınki ise geleneksel meyve keklerinden değil. Aksine hafif mi hafif limonlu bir pasta. Tadı da mayhoş. Verilen mesaj, sonradan ilişkilerinin ekşiyeceğini ima etme amacını mı taşıyordu, diye düşünmeden edemiyor insan. Malum Kraliyet ailesiyle ilişkileri pek tatlı gitmedi, aksine fena halde limoniler.

Aylin Öney Tan’la Acı Tatlı Mayhoş.
İyi dinlemeler

 

Show notes

Aylin Öney Tan bu programda yemekleri, yemek kültürünü tarihiyle ve tariflerle anlatıyor.
Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

 

aylin12.jpg.b1d68139df9b07d3651c19adf94d8099.jpg

 

Acı, tatlı, mayhoş
A podcast by NTVRadyo
Günlük yemek ve yemek tarihi / kültürü programı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.