Jump to content

Paylaşma, farkındalık, yoga, mutluluk

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
25 min / Published

Sengül Dağdeviren’le bu bölümde 2021 Dünya Mutluluk Raporu ile bazı araştırmalar merceğinde mutluluk konusuna ve yoga, bilinçli farkındalık ilişkisine bakıyoruz.
Sosyal varlık insan için paylaşım doğal bir ihtiyaç ve nezaket, iyilik ve şefkatin esenlik, mutluluk için önemli olduğuna dair birçok araştırma yapılmış bugüne kadar. Dünya mutluluk sıralamasında ilk sıralarda yer alan ülkelerde hem gelir eşitsizliği daha az hem de sürdürülebilirlik göstergeleri göreli olarak iyi durumda.
Paylaşmak insanın doğasında var ve mutluluk bireysellikten değil sosyallikten besleniyor gibi görünüyor. Pozitif psikolojinin çalışma alanlarından olan mutluluğu bu alanda öncü araştırmacılardan biri olan Sonja Lyubomirsky tanımı ile ifade edersek mutluluk “keyif, memnuniyet hali veya bir kişinin yaşamının iyi, anlamlı ve faydalı olduğu algısı ile birlikte oluşan pozitif esenlik durumu”...
Yani mutluluk, esenlik sadece keyifli duygular, durumlar değil, olanla, belirsizlikle pozitif ilişki kurabilme tavrı, becerisi aslında. Bu beceriyi destekleme konusunda da yoga, meditasyon, bilinçli farkındalık (mindfulness) pratikleri gündeme geliyor.

Haftanın pratiği: (Akış) Tadasana – Urdhva Hastasana - Uttanasana/Ardha Uttanasana- Malasana (Squat/Çömelme/Upavessana)- Uttanasana/Ardha Uttanasana-Utkatasana - Urdhva Hastasana – Tadasana

İyi dinlemeler

Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.