Jump to content

Şehir Kuşçusu 25 - Taklitçi yıldızcık kuşunun sırları (Sığırcık)

Kerem Ali Boyla ile bu kez sığırcık kuşunu tanıyoruz

Play
12 min / Published

Kerem Ali Boyla’dan sığırcık ya da diğer adıyla yıldızcık kuşunun hikayesini dinleyin. Her akşam üstü saatlerce gökyüzünde dans etme ritüelini, bunun bir hayatta kalma amacı olduğunu, kuşun bilim insanlarını şaşırtan özelliklerini anlatıyor.
Mesela müthiş bir düzen içinde uçan sığırcıklar, birbirine çarpmadan, düzeni bozmadan nasıl uçabiliyor? Bilim insanları araştırmış; her bir sığırcık, kendisine en yakın 7 kuşa bakarak uçuşunu koordine ediyor. Çok kalabalık sürüde de aynı sistem işliyor. Buna “ölçek dışı koordinasyon” demişler. Ve bu, doğada çok az görülüyor. Ölçek dışı koordinasyon, aynı zamanda şu demek; bu sürünün lideri yok. O anda, en önde hangi kuş varsa, diğerleri ona göre hizalanıyor.
Programdan bir not daha: Dünya üzerinde hemen tüm kıtalara yayılan sığırcık kuşu aslında bir Avrupa kuşu. ABD’ye gitmesi çok ilginç. New York’ta yaşayan Shakespeare hayranları, yazarın eserlerinde geçen İngiliz kuşlarını New York’a getirmeye karar vermişler. 1890 yılında Central Park’a çeşitli kuşlarla birlikte 100 tane de sığırcık getirmişler. Bugünkü tablo şöyle: Kuzey Amerika’da 200 milyon sığırcık yaşıyor, ülkenin en yaygın kuş türü. Baskın ve istilacı bir kuş olduğu için tarıma zarar veriyor, diğer kuş türlerini yuvasından ediyor. Şu anda yer yer sığırcıkların öldürülmesi kararı alınıyor.

  • şehirkuşçusu
  • kuş
  • kuşgözlem
  • kuşhikayeleri
  • ntvradyo
  • keremaliboyla
  • kuşlar
  • sığırcık
  • yıldızcık
Show notes

KEREM ALİ BOYLA KİM?
NASIL KUŞ GÖZLEMCİSİ OLDU?

Kendisini "Şehir Kuşçusu" olarak tanımlayan Kerem Ali Boyla ortaokul yıllarında teyzesinin kendisine aldığı bir kitapla kuş gözlemeye başladı. Ardından Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin düzenlediği kuş sayımlarına katıldı.
ODTÜ'de biyoloji bölümünde okurken kuş gözlem topluluğunun kurucuları arasında yer aldı. Üniversite sonrasında “Türkiye ve Avrupa'nın Kuşları” kitabını tercüme etti.
İngiltere'de ekoloji konusunda yüksek lisans yaptı ve 4 yıl süreyle Güney Amerika'da Dünya Kuşları Koruma Birliği’nde çalıştı; 12 Latin Amerika ülkesinde hem dolaştı, hem de kuşları seyretti.
Yurda dönünce “Türkiye ve Ortadoğu'nun Kuşları” kitabını tercüme etti.
2007 yılında Kuşbank internet veri tabanının yöneticisi oldu. 2008-2012 arasında İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu'nun koordinatörlüğünü yürüttü.
2015'te Türkiye Kuş Kayıt Komitesi’nin kurucuları arasında yer aldı ve eBird'ün Türkiye portalını kurdu.
2014-2018 arasında Türkiye Üreyen Kuş Atlası projesini yürüttü.
2018-2019 arasında İstanbul parklarında kuş yürüyüşleri, 2019-2020 arasında İstanbul'da Kuş Gözlem Konuşmaları'nı organize etti.
Profesyonel hayatta ekoloji danışmanı olarak çalışmaktadır.1702961657_EHRKUUSU(5).jpg.6fe9c5ce2939e71eb1d4af85b24c5527.jpg1836068261_EHRKUUSUU.jpg.326e2e6049fe4fb40b9ef54477d9385e.jpg

Şehir Kuşçusu
A podcast by NTVRadyo
Kuşları tanıyor, doğayı keşfediyoruz
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.