Jump to content

Tarih, günlük, bellek

Yeni çıkan kitapları dinleyin

Play
4 min / Published

📗 Jeremy Black , Kısa İspanya Tarihi

Altamira’daki 36.000 yıllık duvar resimleri; Elhamra Sarayı ve Kordoba Camii gibi mimarlık harikaları; Goya ile El Greco’nun, Dali ile Picasso’nun olağanüstü tabloları. Zengin tarihsel akışın geride bıraktığı izlerden, savaşlardan, zaferlerden yapılma bir Jeremy Black kitabı, Kısa İspanya Tarihi.

📕 Stefan Hertmans, Savaş ve Terebentin

Birinci Dünya Savaşı’nda askere alınan genç bir ressam savaş ve eve dönüş anılarıyla dolu iki defteri, torununa bırakır.

Büyükbaba Urbain Martien kimdi? Bir sanatçı, bir asker, bir savaş kahramanı, bir eş olarak dönüşen kimlikleriyle ve savaşın yarım bıraktığı sanat rüyalarıyla çağın ve aile öyküsünün neresindeydi?

Stefan Hertmans’ın, devraldıktan ancak otuz yıl sonra okuyup yüzleşebildiği bu defterlerin tetiklediği sorgulamalardan bir dünya kuruyor.

📙Hatice Aydoğdu - Nilüfer Timisli Nalçaoğlu, Mustafa Timisi Anlatıyor - Biz Varız Dün Bugün Yarın

Bu kitap, 1960’lardan itibaren siyasette yer alan, ilk siyasi Alevi örgütlenmesi olarak bilinen Türkiye Birlik Partisi’nin Genel Başkanı (1969-1980) ve SHP (1987-1991) milletvekili Mustafa Timisi’nin, genelde demokratik, laik hukuk devleti; özelde de Alevilerin demokratik hakları için vermiş olduğu mücadelesinin tarihsel bir özetidir.

 

Show notes

 

 

Köşedeki Kitapçı
A podcast by NTVRadyo
Yeni çıkan kitaplar, yazarları...
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.