Jump to content

Uzayda en çok özlenen yemek

Aylin Öney Tan'la bir tutam tarih biraz da tarif

Play
5 min / Published

Amerikalılar astronot, Ruslar kozmonot diyor. Astronot "yıldız yolcusu", kozmonot "evren yolcusu" demek. Çinliler ise "evren gezgini" kelimesini seçmiş. Peki uzayda ne yiyorlar? Hepsi alıştığı yemekleri özlüyor. Ama uzayda koku alma ve tat duyusu azaldığı için keskin lezzetler aranıyor. Bir astronot, dünyada pek sevmedikleri "Alman usulü patates salatası"nın uzayda en sevdikleri, en önce biten yemek olduğunu söylemişti. Her ülke kendi yemeğini geliştirmiş astronotlar için. Ama en zoru Çin yemeğini, uzayda yenecek hale getirmek olmuş. Peki uzayda hiç Türk yemeği yenmiş mi? Aylin Öney Tan uzay yemeklerine devam ediyor. İyi dinlemeler.

Show notes

Aylin Öney Tan bu programda yemekleri, yemek kültürünü tarihiyle ve tariflerle anlatıyor.
Aylin Öney Tan mimar, restorasyon uzmanı, yemek kültürü yazarı. 1959 yılı, Ankara doğumlu. ODTÜ’de mimarlık ve restorasyon okudu, İtalya ve İngiltere’de eski eserleri koruma konusunda mesleki uzmanlık eğitimleri aldı, Cezayir’de yaşadı. Uzun yıllar tarihi çevre koruma ve restorasyon projeleri yaptı. Tarih Vakfı için yaptığı Darphane-i Amire restorasyonu sonrası Dünya Bankası Türkiye Kültürel Miras projesi yöneticiliğini üstlendi. Çeşitli AB projelerinde çalıştı. Bu süreçte tutkusu olan yemek kültürü araştırmalarını sürdürdü. 2000 yılında Slow Food ödülü dünya jürisinde yer aldı. Çeşitli gazete ve dergilerde, ayrıca yurt dışında pek çok referans kitapta Türkiye maddeleri yazdı. 2007 yılından itibaren düzenli olarak katıldığı Oxford Sempozyumu çerçevesinde özgün yemek tarihi araştırmalarına verilen Sophie Coe ödülünü kazandı. Dünyanın pek çok yerinde gastronomi konulu sempozyum ve toplantılara katılmayı, pek çok yayına katkıda bulunmayı sürdürüyor. "Güneşin ve Ateşin Tadı: Gaziantep Mutfağı" adlı kitabın da yazarı.
Acı, Tatlı, Mayhoş her gün NTVRadyo'da. Kaçırdığınız bölümleri bu sayfadaki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da Acı, Tatlı, Mayhoş (NTVRadyo) hesaplarından istediğiniz zaman, istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz.

 

aylin12.jpg.b1d68139df9b07d3651c19adf94d8099.jpg

Acı, tatlı, mayhoş
A podcast by NTVRadyo
Günlük yemek ve yemek tarihi / kültürü programı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.