Jump to content

Yerçekimini kullanarak kendimize masaj yapacağız

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
23 min / Published

Bugün bol yogalı ve gevşemeli bir bölümde birlikteyiz. Aslında biraz da yerçekimini kullanarak kendimize masaj yapacağız, umarım siz de benim kadar seversiniz.
Karışık pozlarımız olsa da tarzımız, tavrımız yine #yin, yani yumuşak sınırımızda, beden ve ruh halimizin bugün bize imkân verdiği ölçüde, olanı yargılamadan gözlemleyen ve kendini poza bırakan bir tavırla beden ve zihni birlikte çalıştırıyoruz.
Yerçekimiyle farklı bir ilişkinin peşindeyiz. Yin çalışmalarda pozlar içinde kendimizi yerçekimine ne kadar bırakabilirsek yerçekimi sayesinde kendimize masaj yapıyor hissini fark ediyoruz, bunu istiyoruz.
Pratik: Daoist Nefes Çalışması – Eriyen Kalp – Çocuk – Müzik arasında Shavasana – Duvarda Tırtıl ve Helikopter Böceği – Yerde Hareketli Dönmüş Kökler
 

yoga 7.png

Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.