Jump to content

Yoga dersleri 32. bölüm - Yaşam ve deneyim

Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri

Play
22 min / Published

Konumuz: Çocuk yogası.
Psiko-sosyal kurama göre; Ömür boyu süren 8 gelişim aşamasından 5 tanesi, 18-21 yaşına kadar olan çocukluk dönemi evreleri. Ve her evrenin başarılı bir şekilde tamamlanmasıyla sağlıklı bir gelişimin temelleri oluşuyor.
Bu 5 evre şöyle:
1. Güvene karşı güvensizlik dönemi (Doğumdan 1,5 yaşa, yürümeye kadar)
2. Bağımsızlık karşısında utanç ve şüphe (1,5 yaştan 3 yaşına kadar)
3. Girişkenliğe karşı suçluluk dönemi Okul öncesi dönem (3 – 5 yaş arası)
4. Üretkenliğe karşı aşağılık duygusu (Okul çağı dönemi 5-13 yaş arası)
5. Kişilik oluşumuna karşı rol karmaşası (Ergenlik 13-21 yaş)
Yoga, meditasyon, bilinçli farkındalık kişinin farkındalığını besleyen pratikler. Peki çocuk ve yoga konusuna bakarken nasıl bir perspektif gerekiyor?
Bugün araştırma sonuçlarını paylaşıyoruz, çocuk-ebeveyn (eşli) omurga çalışması pratiği yapıyoruz. İyi dinlemeler

Show notes

Sengül Dağdeviren’le Yoga Dersleri -

Yoga beden ve zihni birlikte çalıştıran, deneyim odaklı bir pratik. 5 bin yıllık kökeninden beslenerek, 150 yılı aşan bir süredir tüm dünyada insanlara “kendine iyi bakma sanatı” olarak her gün, her yerde işe yarayabilecek bir yol sunuyor.
Sanskritçe “bütünlük” anlamına gelen yoga çalışmalarının özü “dengeyi gözetmek.”
Yoga pratiklerinde nefes ile propisiyetif ve vestibüler duyu başta olmak üzere tüm algılara yönlendirilen eş zamanlı dikkat, zihni de içine katarak süreci, deneyimi öne çıkarıyor, farkındalığı besliyor.
Sengül Dağdeviren bu programda dinleyicilerle yoga ve benzer deneyimlerini paylaşmayı, kavram ve teorileri anlatmayı, pratik egzersizler yaptırmayı amaçlıyor. Bunu yaparken de dinleyicileri "duyularını ve doğayı yargısız bir dikkatle dinlemeye" davet ediyor. Programın adı bu nedenle “Dinle!”
 

"Dinle - Sengül Dağdeviren'le Yoga Dersleri", 15 günde bir Pazar günü NTVRadyo'da yayınlanıyor. Kaçırdığınız bölümlere NTVRadyo’nun web sitesindeki kayıtlardan ya da Apple, Google, Spotify'da NTVRadyo'nun DİNLE - Yoga Dersleri adlı podcast hesaplarından ulaşabilir, istediğiniz zaman istediğiniz yerde dinleyebilirsiniz

Programcı Sengül Dağdeviren bir bankada başekonomist olarak çalışırken, emekli olmaya karar verdi. Sırasıyla yin yoga, temel yoga, çocuk ve aile yogası uzmanlık eğitimi aldı.

Halen yoga eğitmenliğini sürdürüyor. Bir yandan da zihnin ve bedenin çalışması, uyumu, yoga felsefesi üzerine okumalar yapıyor. Programda bu okumalardan seçtiklerini, merak edip araştırdıklarını aktarıyor; bazen de programa konuk alıyor ve cevap aradığı soruları yöneltiyor.

İyi dinlemeler

Dinle - Yoga Dersleri
A podcast by NTVRadyo
Kendine bakma, tanıma sanatı
×

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.