Jump to content

NTVRadyo

Member
 • Content Count

  627
 • Joined

 • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Köşedeki Kitapçı'dan dinleyin Adnan Bostancıoğlu bugün Murathan Mungan'ı ve son kitabı "Hamamname"yi anlatıyor. İyi dinlemeler
 2. Aylin Öney Tan'la üzüm haftası Aylin Öney Tan bugün Venedik'te keşfettiği "çilek kokulu üzüm"ü anlatıyor. Çok ilginç bir hikayesi var. İyi dinlemeler
 3. Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi Adnan Bostancıoğlu bugün Behçet Necatigil'in vaktiyle radyo için yazdığı 22 bölümlük "Evliya Çelebi" adlı programının metinlerini içeren aynı adlı kitabı anlatıyor. Kitaptan bir de "rüya" bölümünü okuyan Adnan Bostancıoğlu, Behçet Necatigil'in hayatını da anlatıyor.
 4. Aylin Öney Tan'la üzüm haftası Aylin Öney Tan bal kadar önemli kuru üzüm, sultana üzüm, üzüm şırası, pekmez, pestil yapımı ve bağbozumu notlarını anlatıyor. Ama uyarıyor; pekmezin yanmaması lazım.
 5. NTVRadyo

  Bilakis, bilhassa

  Levent Dönmez'in Söyleniş Sözlüğü Bilakis, bilhassa nasıl söylenir? Türkiye'nin en tanınmış sesi Levent Dönmez'in NTVRadyo'daki programı Dil Yaresi, bir tür "sesli sözlük" ya da "söyleniş sözlüğü." Levent Dönmez kelimelerin yanlış kullanımına dikkat çekiyor, doğrusunu söylüyor, bazen de usta edebiyatçılardan cümleler, dizelerle örnekler veriyor. Oyuncu, spiker, seslendirme sanatçısı ve diksiyon eğitmeni Levent Dönmez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehit Tiyatroları, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, İstanbul Halk Oyuncuları, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda görev aldı. “Bülbülün Sesi”, “Othello”, “Ayak Bacak Fabrikası” gibi pekçok oyunda oynadı. Yeşilçam’da Ekrem Bora’dan Tarık Akan’a, Kuzey Vargın’dan Kadir İnanır’a ses verdi. Yabancı oyuncular Anthony Hopkins, Anthony Quinn, Burt Lancaster, Clint Eastwood, Robert Redford ve Sean Connery’nin sesi oldu.
 6. Yeni çıkan kitapları dinleyin Adnan Bostancıoğlu bugün Philip Roth ve "İnsan Lekesi" adlı kitabı ile Muhittin Şimşek'in "Ben Devrim" (1961 - Beni Benden Dinleyin!) kitaplarını anlatıyor. İyi dinlemeler
 7. Bugünlerde sıklıkla görebilirsiniz Küçük orman kartalı, yılan kartalı, küçük kartalı... İstanbul'da bugünlerde Boğaz'ın üstünden toplu olarak geçecekler. Kerem Ali Boyla bu bölümde İstanbul'da görebileceğiniz 3 kartal türünü anıtıyor, nerelerden gözleyebileceğinizi anlatıyor. KEREM ALİ BOYLA KİM? NASIL KUŞ GÖZLEMCİSİ OLDU? Kendisini "Şehir Kuşçusu" olarak tanımlayan Kerem Ali Boyla ortaokul yıllarında teyzesinin kendisine aldığı bir kitapla kuş gözlemeye başladı. Ardından Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin düzenlediği kuş sayımlarına katıldı. ODTÜ'de biyoloji bölümünde okurken kuş gözlem topluluğunun kurucuları arasında yer aldı. Üniversite sonrasında “Türkiye ve Avrupa'nın Kuşları” kitabını tercüme etti. İngiltere'de ekoloji konusunda yüksek lisans yaptı ve 4 yıl süreyle Güney Amerika'da Dünya Kuşları Koruma Birliği’nde çalıştı; 12 Latin Amerika ülkesinde hem dolaştı, hem de kuşları seyretti. Yurda dönünce “Türkiye ve Ortadoğu'nun Kuşları” kitabını tercüme etti. 2007 yılında Kuşbank internet veri tabanının yöneticisi oldu. 2008-2012 arasında İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu'nun koordinatörlüğünü yürüttü. 2015'te Türkiye Kuş Kayıt Komitesi’nin kurucuları arasında yer aldı ve eBird'ün Türkiye portalını kurdu. 2014-2018 arasında Türkiye Üreyen Kuş Atlası projesini yürüttü. 2018-2019 arasında İstanbul parklarında kuş yürüyüşleri, 2019-2020 arasında İstanbul'da Kuş Gözlem Konuşmaları'nı organize etti. Profesyonel hayatta ekoloji danışmanı olarak çalışmaktadır.
 8. Aylin Öney Tan'la yemek Aylin Öney Tan bu hafta üzümle ilgili bir tutam tarih, Bronz Çağı'ndan bugüne üzüm kültürünü, gelenekleri anlatıyor, pestilden pekmeze üzümden yapılan ve üzümle yapılan tarifler veriyor.
 9. Levent Dönmez'in Söyleniş Sözlüğü Alfabe, lisan, lise nasıl söylenir? Türkiye'nin en tanınmış sesi Levent Dönmez'in NTVRadyo'daki programı Dil Yaresi, bir tür "sesli sözlük" ya da "söyleniş sözlüğü." Levent Dönmez kelimelerin yanlış kullanımına dikkat çekiyor, doğrusunu söylüyor, bazen de usta edebiyatçılardan cümleler, dizelerle örnekler veriyor. Oyuncu, spiker, seslendirme sanatçısı ve diksiyon eğitmeni Levent Dönmez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehit Tiyatroları, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, İstanbul Halk Oyuncuları, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda görev aldı. “Bülbülün Sesi”, “Othello”, “Ayak Bacak Fabrikası” gibi pekçok oyunda oynadı. Yeşilçam’da Ekrem Bora’dan Tarık Akan’a, Kuzey Vargın’dan Kadir İnanır’a ses verdi. Yabancı oyuncular Anthony Hopkins, Anthony Quinn, Burt Lancaster, Clint Eastwood, Robert Redford ve Sean Connery’nin sesi oldu.
 10. Aylin Öney Tan'la yemek Domates, ABD'den Avrupa'ya 1519'da İspanyol bir kaptan tarafından getirilmiş. Kraliçe'ye hediye olarak, ama "süs bitkisi" niyetine. Zehirli diye, uzun süre tadılmamış. İspanya'dan İtalya'ya geçmiş, ilk yazılı domatesli yemek tarifini de bir İtalyan yazmış, 1692'de. Peki Antep ve Urfa'da domatese "Frenk" dendiğini, çiğ köftenin “coğrafi İşaret” belgesine bakarsanız özellikle salça yerine "Frenk suyu" denildiğini? Aylin Öney Tan bu hafta her gün domatesten bir tutam tarih anlattı, biraz da tarif verdi. Dünyadaki ilk yazılı tarif, en kolay tarif, Güneydoğu mutfağından tarifler dahil. Domates haftasının tamamını, bu bölümde topladık. İyi dinlemeler
 11. Ahmet Ümit’in eseri Ahmet Ümit'in Sultanı Öldürmek adlı romanından aynı adla NTVRadyo için uyarlanan Radyo Tiyatrosu 33. bölüm ekte. İyi dinlemeler.
 12. Levent Dönmez'in Söyleniş Sözlüğü Resmi Geçit, miting, acemi nasıl söylenir? Türkiye'nin en tanınmış sesi Levent Dönmez'in NTVRadyo'daki programı Dil Yaresi, bir tür "sesli sözlük" ya da "söyleniş sözlüğü." Levent Dönmez kelimelerin yanlış kullanımına dikkat çekiyor, doğrusunu söylüyor, bazen de usta edebiyatçılardan cümleler, dizelerle örnekler veriyor. Oyuncu, spiker, seslendirme sanatçısı ve diksiyon eğitmeni Levent Dönmez, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehit Tiyatroları, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, İstanbul Halk Oyuncuları, Gönül Ülkü-Gazanfer Özcan Tiyatrosu’nda görev aldı. “Bülbülün Sesi”, “Othello”, “Ayak Bacak Fabrikası” gibi pekçok oyunda oynadı. Yeşilçam’da Ekrem Bora’dan Tarık Akan’a, Kuzey Vargın’dan Kadir İnanır’a ses verdi. Yabancı oyuncular Anthony Hopkins, Anthony Quinn, Burt Lancaster, Clint Eastwood, Robert Redford ve Sean Connery’nin sesi oldu.
 13. Konuk: Melih Aşanlı Doğa Konuşmaları'nın 28. bölümüne ekolojik tasarımcı ve yazar Melih Aşanlı katıldı. Mimaride ekolojik tasarım, doğayla barışık ev, geleneksel ve ikinci el yapı üretim yöntemlerine ilişkin Nacide Berber'in sorularını yanıtladı, bilgi verdi.
 14. Yeni çıkan kitapları dinleyin Adnan Bostancıoğlu'nun bugün anlattığı kitaplar: Yalvaç Ural'ın kızı Burcu Ural Kopan'ın "Kitabevi Güncesi - Kalabalık Bir Cumartesi", Nurdan Arca'nın "Muazzez İlmiye Çığ - Cumhuriyet Mucizesi" kitapları ile Pat Barker'ın "Kızların Suskunluğu" romanını anlatıyor. İyi dinlemeler.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this website, you accept the use of cookies in accordance with our Privacy Policy.